Svjetski dan hospicijske i palijativne skrbi

Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi obilježava se druge subote u listopadu svake godine, kako bi se dala podrška hospicijskoj i palijativnoj skrbi širom svijeta. Tako se i ove godine, 12. listopada koristi prilika zagovaranja bolesnika s potrebom za palijativnom skrbi.

Ove godine obilježava se 10 godina otkako je Svjetska zdravstvena skupština (Upravljačko tijelo Svjetske zdravstvene organizacije) donijela jedinu samostalnu rezoluciju o palijativnoj skrbi, pozivajući sve zemlje da “ojačaju palijativnu skrb kao komponentu sveobuhvatne skrbi tijekom cijelog života”.  Tim povodom, tema ove godine je : “Deset godina od Rezolucije: Kako nam ide?”

U različitim sferama utjecaja uloženi su napori kako bi se zagovarala potpuna integracija usluga palijativne skrbi u sustave zdravstvene skrbi diljem svijeta. Mnoge su prekretnice postignute tijekom godina na međunarodnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Kako u svijetu tako i u Republici Hrvatskoj osnivale su se udruge, odjeli palijativne skrbi, ugovarali koordinatori za palijativnu skrb, mobilni palijativni timovi. Prema podacima, u svijetu je zadovoljeno samo 12% potreba za palijativnom skrbi. Nažalost, bez obzira što je u svakom dijelu RH razvijen neki oblik palijativne skrbi ona nije dostupna svima u potrebi. Iz tog razloga naša misija je daleko od ispunjenja te je pred nama daljnji put zagovaračke politike daljnjeg razvoja palijativne skrbi.

  1. listopada 2018. godine u Domu zdravlja Zagreb – Istok ugovoren je prvi koordinator za palijativnu skrb te mobilni  palijativni tim. Od studenog 2023.godine djeluju tri mobilna palijativna tima i tri koordinatora. S povećanjem broja timova, pacijenti istočnog dijela grada Zagreba imaju pristup specijalističkoj palijativnoj skrbi  u jutarnjim i popodnevnim satima. Skrb za pacijenta je dostupnija i pruža se u kontinuitetu. Jedna od ključnih poteškoća u razvoju palijativne skrbi u svijetu pa tako i u RH je nedostatna i fragmentirana edukacija. Stoga, svi djelatnici službe za palijativnu skrb idu na redovite edukacije i razvijaju kompetencije u radu kako bi skrb za naše pacijente bila na europskoj razini.

Koristimo prigodu za zahvalu svim kolegama na razini primarne zdravstvene zaštite (patronažna služba, liječnici obiteljske medicine, liječnici zdravstvene zaštite predškolske djece, liječnici zdravstvene zaštite žena, medicinske sestre zdravstvene njege u kući) zbog dosadašnje suradnje u skrbi za pacijente.

Svaki veliki ili mali poticaj svih ovih godina bio je ”kotačić mehanizma” koji je utjecao da se prema bolesnicima na kraju života postupa s dostojanstvom i poštovanjem, a bez suradnje među zdravstvenim (i nezdravstvenim) djelatnicima,  palijativna skrb ne može biti kvalitetna.

      

 

Služba za palijativnu skrb